Užitečný software pro OS Windows 10

Programy a aplikace, které používám ve Windows – antivirus, audio, grafika, internet, kancelářské, práce se soubory, programování, video, web, …

Image Windows 10

Nástroj pro instalaci Windows 10 najdete na tomto odkazu: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10, lze si vybrat přípravu USB disku s instalací nebo stažení ISO obrazu.

Antivirus / Antispyware / Udržba systému

Avg TuneUp, https://www.avg.com/cs-cz/avg-pctuneup, Shareware – Komplexní nástroj pro ladění operačního systému Windows. Obsahuje čištění, defragmentaci disku i registrů, nastavení skrytých voleb Windows, editor registrů, správa služeb a další.

CCLeaner, http://www.ccleaner.com/, Freeware – Uvolnění místa na disku a oprava registrů. Promázává cache internetových prohlížečů, dočasné soubory, soubory nulové velikosti, logy, dumpy, …

Microsoft Windows Defender, https://www.microsoft.com/cs-cz/windows/comprehensive-security, Freeware – Antivirus, který je obsažený ve Windows, účinně chrání váš počítač před škodlivými programy.

Spybot – Search & Destroy, https://www.safer-networking.org/compare-spybot-editions/, Freeware – Aplikace pro vyhledávání a odstranění spywaru, adware, hijackerů a jiného škodlivého SW. Automatické aktualizace, rezidentní štít.

Audio

Audacity, https://www.audacityteam.org/, Freeware – Nahrávací a editovací nástroj hudebních souborů. Podporuje: více stop, nahrávání z externích zdrojů, střih, různé efekty, import / export, spektrální analýzu.

CDex, https://cdex.mu/, Freeware – Nástroj na převod hudebních CD do počítače (CD ripper) s možností automatického doplňování tagů z databáze CDDB. Podporované formáty mp3, wma, ogg, faac, mp2 a další. Podporuje i převod z wav souborů.

Magix (Sony) Acid, https://www.magix.com/ca/music-editing/acid/, Shareware – Vícestopý software na skládání, nahrávání, míchání a aranžování hudby s podporou MIDI. Na jednotlivé stopy lze aplikovat rozličné audio efekty.

Magix (Sony) Sound Forge, https://www.magix.com/ca/music-editing/sound-forge/, Shareware – Nástroj pro práci se zvukem, který umožňuje editaci, střih a mixování hudby, podporuje vícestopé nahrávky, různé audio efekty, nahrávání a mnoho dalšího.

Mp3tag, https://www.mp3tag.de/en/, Freeware – Univerzální tag editor hudebních souborů (mp3, mp4, wma, …). Podporované metadata ID3v1.1-, ID3v2-, APEv2.Možnost importu tagu z názvu souboru a naopak možnost rychlého pojmenování souborů podle tagu s možností různého formátování.

Winamp, https://www.winamp.com/, Freeware – Oblíbený přehrávač hudebních, ale i video, souborů, správa knihovny a playlistů, auto-tag a mnoho dalších užitečných funkcí.

Grafika

Adobe Fireworks, https://www.adobe.com/cz/products/fireworks.html, Shareware – Grafický editor vhodný pro webovou grafiku, formát png, generování html/css.

Adobe Illustrator, http://adobe.com/illustrator/, Shareware – Profesionální nástroj na tvorbu vektorové grafiky.

Adobe Photoshop, http://adobe.com/photoshop/, Shareware – Profesionální grafický editor nejen pro fotografy a designéry.

CorelDRAW Graphics Suite, https://www.coreldraw.com, Shareware – Balík obsahující profesionální editor vektorové grafiky CorelDraw, Corel PhotoPaint (rastrová grafika) a další užitečné nástroje jako Font Navigator (správu a instalace fontů), PowerTRACE (převod rastru na vektor), Capture (pomůcka pro snímání obrazovky).

Gimp, http://www.gimp.org/, Freeware – Původně Linuxový grafický editor pro úpravu fotografií a rastrové grafiky, byl vytvořen jako alternativa k Photoshopu, ale rozhraní je dost odlišné.

IcoFX, http://icofx.ro/, Shareware- Program na tvorbu nejrůznějších ikon a ikonek.

Inkscape, http://inkscape.org/, Freeware – Vektorový grafický editor, funkčně podobný programům jako Illustrator, CorelDraw. Pracovní formát je SVG nebo pdf, dokáže importovat / exportovat JPEG, PNG, TIFF a další.

Microsoft Image Composite Editor, http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/, Freeware – Program na tvorbu panoramat. Automaticky složí otevřené fotky do panorama. Fotky nemusí být ani pořízeny na stejné ohnisko a pravidelně se překrývat. Tento program si automaticky najde společné body, vykompenzuje expozici, dopočítá zakřivení obrazu a také doplní chybějící okraje nebo automaticky ořízne. Dokáže také vyrobit panorama z videa. Výsledky jsou hodně povedené.

PicPick, https://picpick.app/en/, Freeware – Snímání obrazovek všeho druhu a mnoho dalších funkcí (když vám nestačí výchozí aplikace Výstřižky) – jako třeba automatické rolování, automatické ukládání do schránky nebo souboru, pravítko, kapátko, lupa, editace. Program je spuštěný na pozadí a aktivuje se klávesovými zkratkami nebo ikonkou v systrayi.

Zoner Photo Studio, http://www.zoner.cz/photo-studio/, Předplatné – Výkonný prohlížeč a editor fotografií od české společnosti Zoner. Obsahuje vše pro rychlé a kvalitní zpracování digitálních fotografií – zpracování RAWů, bezztrátové úpravy, editor, prohlížeč, tiskové šablony, panorama a mnoho dalšího.

Internet / Web / Komunikace

Google Chrome, http://www.google.com/chrome/, Freeware – Rychlý a bezpečný webový prohlížeč od Googlu – synchronizace, správa hesel, podpora rozšíření, anonymní režim, výborná console pro vývojáře.

FreeRapid Downloader, http://wordrider.net/freerapid/, Freeware – Downloader pro stahování z Uloz.to a dalších služeb sdílících soubory. Stačí zkopírovat a vložit odkazy z prohlížeče do aplikace. FreeRapid Downloader se o zbytek postará sám. U většiny serverů umí automaticky vyplňovat kontrolní řetězce, případně musíte opsat před stažením ručně.

Mobile Atlas Creator, https://mobac.sourceforge.io/, Freeware – Program na generování mapových podkladů ze serverů jako je třeba Cykloserver.cz, Google Mapy, Bing Mapy, Ovi Mapy, Openstreet Mapy, a dalších. Tyto mapy umí stáhnout a převést do formátů navigačních či turistických aplikací pro PC nebo mobilní telefony, např. Locus, TrekBuddy, RMaps, OziExplorer, PathAway, a další.

Mozilla Firefox, https://www.mozilla.org/cs/firefox/, Freeware – Oblíbený webový prohlížeč s velkým množstvím dostupných pluginů.

Opera, http://opera.com/, Freeware – Kvalitní, moderní, bezpečný, rychlý webový prohlížeč, který jako první implementoval záložky nebo rychlé volby. Dnes již také používá jádro Blink od Googlu.

Skype, http://www.skype.com/, Freeware – Oblíbený software pro telefonování a videohovory přes internet. Volání a zasílání zpráv v rámci Skype sítě zdarma, ostatní zpoplatněno.

TeamViewer, https://www.teamviewer.com/, Freeware – Sdílení plochy přes internet – hodí se pro vzdálenou správu počítače.

WhatsApp Tray, https://github.com/D4koon/WhatsappTray/releases, Freeware – Šikovná aplikace pro minimalizaci WhatsApp aplikace do notifikační lišty vedle hodin + start a minimalizace po startu systému.

Office

Adobe Acrobat, http://www.adobe.com/acrobat/, Shareware – Tvorba a editor PDF dokumentů, pokud vám nestačí výchozí Windows tisk do PDF.

Adobe Reader, http://www.adobe.com/reader/, Freeware – Prohlížeč PDF dokumentů – prohlížení, tisk, vyhledávání.

Alt+c, https://altcopy.net/, Freeware – Kopírování textů mezi mobilem a počítačem.

LibreOffice, https://cs.libreoffice.org/, Freeware – Balík kancelářských aplikací: nástroj pro psaní textových dokumentů, výpočty s tabulkami, tvorbu prezentací, kreslení obrázků a práci s databázemi. Dokáže zdarma nahradit většinu produktů Microsoft Office.

Microsoft Office, http://office.microsoft.com/, Shareware – Známý kancelářský balík obsahující: editor textových dokumentů Word, Excel pro tabulkové výpočty, tvorbu prezentací PowerPoint, databázový nástroj Access, emailový klient Outlook, a další.

Programování / tvorba webu

Adobe Dreamweaver, https://www.adobe.com/cz/products/dreamweaver.html, Shareware – Nejen WYSIWYG editor webových stránek. Profesiónální nástroj obsahující také editor kódu s automatickým doplňováním, JavaScript debugger, kontrolu W3C kompatibility, podporu PHP, správu projektů a mnoho dalších užitečných funkčností.

EasyPhp, https://www.easyphp.org/easyphp-devserver.php, Freeware – Apache server, PHP, MySql v jednom balíku. Tato aplikace je portable. (Alternativa Xampp: https://www.apachefriends.org/index.html)

Eclipse, http://www.eclipse.org/, Freeware – Vývojové prostředí (IDE) určené pro programování v jazyce Java. Tuto platformu lze rozšiřovat pomocí pluginů, třeba o podporu dalších programovacích jazyků, např. C++, PHP nebo umožnit návrh UML, či zápis HTML nebo XML.

FileZilla, http://filezilla-project.org/, Freeware – FTP klient / server.

Git, https://git-scm.com/, Freeware – Verzovací systém.

IntelliJ IDEA, https://www.jetbrains.com/idea/, Shareware – Vývojové prostředí (IDE) určené pro programování v jazyce Java. Podporuje i jiné programovací jazyky a funkčnost lze rozšiřovat různými pluginy.

PSPad, http://www.pspad.com/cz/, Freeware – Textový editor se zvýrazněním syntaxe, doplňováním kódu, projekty, kompilace, nástroje pro vývoj webových stránek, …

TortoiseGit, https://tortoisegit.org/, Freeware – Grafická nadstavba pro Git.

WinMerge, http://winmerge.org/, Freeware – Porovnávání textových souborů a složek, barevné zvýraznění rozdílů, jednoduché ovládání.

Soubory / Disky

7-zip, http://www.7-zip.org/, Freeware – Správce archívů. Podporuje balení a rozbalení formátů: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR. Umí také rozbalit neuvolněné formáty: ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR a Z.

CDBurnerXP, http://cdburnerxp.se/, Freeware – Vypalovací program s podobným rozhraním jako má Nero od Ahead. Jeho výhoda je menší náročnost na hardware, menší velikost a hlavně cena (zdarma).

DaemonTools Lite, https://www.daemon-tools.cc/products/dtLite, Freeware – Nástroj na připojování CD/DVD obrazů.

Double Commander, https://doublecmd.sourceforge.io/, Freeware – Dvou okenní souborový manažer – hodně podobný Total Commanderu (podporuje také některé jeho pluginy). FTP klient, synchronizace složek, záložky, prohlížeč souborů, spojování a rozdělovaní souborů, rozšířené vyhledávání, hromadné přejmenování, podpora archivace …

FreeCommander, http://www.freecommander.com/, Freeware – Souborový manažer – ovládáním podobný Total Commanderu. Většinu funkcí má integrovanou v sobě, bez podpory pluginů.

FreeFileSync, https://freefilesync.org/, Freeware – Porovnávání, kopírování, zálohování, obousměrná synchronizace složek.

GParted, https://gparted.org/, Freeware – Tool na práci s diskovými oddíly – vytváření kopírování, odstranování, podporuje mnoho souborových systémů. Alternativa pro Acronis Disk Director.

ImgBurn, http://www.imgburn.com/ , Freeware – Vypalování CD/DVD obrazů.

InfraRecorder, http://infrarecorder.org/, Freeware – Velmi malý a nenáročný vypalovací program pro CD a DVD. Vypaluje data, audio i video DVD. Podporuje přepisovatelná i dvouvrstvá média.

LaunchOnFly, http://arturdev.com/, Freeware – (do verze 1.32) Užitečné menu s programy v systémové liště vedle hodin. Lze ho vyvolat na stisk klávesové zkratky nebo tlačítkem myši kdekoliv na obrazovce. Rychlý přístup k nejpoužívanějším programům.

Link Shell Extension, https://www.slunecnice.cz/sw/link-shell-extension/, Freeware – Pomocník do kontextového menu pro vytváření různých Symlinků, Hardlinků, Junctions nad soubory a složkami. Jinými slovy umí vytvoří odkaz na složku, s kterým můžete pracovat jako s normální složkou a změny v jedné se projeví na obou místech.

LockHunter, https://lockhunter.com/, Freeware – Odemykání uzamčených souborů/složek, které nejdou např. odstranit.

Recuva, http://www.piriform.com/recuva, Freeware – Smazali jste někdy soubor, který jste posléze potřebovali, pak nezoufejte. Tento program umí obnovit smazané soubory, které již nemáte v koši Windows. Ale pozor funguje to pouze pokud jste místo na disku již nepřehráli jinými daty!

Total Commander, http://www.ghisler.com/, Shareware – Souborový manažer s mnoha užitečnými funkcemi a podporou uživatelských pluginů. Podpora protokolu FTP, synchronizace složek, záložky, integrovaný prohlížeč souborů, spojování a rozdělovaní souborů, rozšířené vyhledávání, hromadné přejmenování, podpora různých archívů …

Tray Launcher, https://sites.google.com/site/chaosplaceorg/tools/traylauncher, Freeware – Užitečné menu do systémové lišty vedle hodin. Položky menu se nastavují ručně do textového souboru. Umí vytvořit položky menu podle obsahu zadaného adresáře.

VirtualBox, http://www.virtualbox.org/, Freeware – Virtualizační software, který umožňuje simulaci hardwarového prostředí, na které lze nainstalovat operační systém. Podporuje jak 32b tak 64b architekturu. Vhodné např. pro testování softwaru či nového operačního systému.

Video

Adobe Premiere, http://adobe.com/premiere/, Shareware – Profesionální video střižna.

AviDemux, http://avidemux.sourceforge.net/, Freeware – Jednoduchý editor videí – ořezání, filtrování, převod.

DaVinci Resolve, https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/, Freeware – Profesionální video střižna zdarma, velké množství možností úprav a efektů.

DvdFlick, http://www.dvdflick.net/, Freeware – Jednoduché vytváření DVD Video disků z video souborů s podporou jednoduchého menu.

HandBrake, https://handbrake.fr/, Freeware – Převod mediálních souborů (video/audio/dvd).

Pinnacle Studio, http://www.pinnaclesys.com/studio/, Shareware – Nástroj pro zpracování a střih videa. Nabízí velké množství efektů, přechodů a titulků. Výsledný projekt lze exportovat do všech oblíbených video formátů.

VirtualDub, http://www.virtualdub.org/, Freeware – Editor a konvertor video souborů s možností ořezu, převzorkování, efektů, hromadného zpracování a podporou uživatelských pluginů.

VLC media player, https://www.videolan.org/vlc/, Freeware – Přehrávač video a audio souborů, který obsahuje nejpoužívanější kodeky již v sobě, takže nemusíte žádný zvlášť instalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..